Společnost DUHA, z. ú.
sociální služby pro dospělé osoby s mentálním znevýhodněním

Příklady dobré praxe

Lukáš bydlí sám - Dobrá praxe 2015

Lukáš je mladý muž, který dlouho toužil po tom bydlet sám. Jeho rodina však bojovala se strachem, jak to zvládne. První krok udělal, když odešel z pobytové služby Chráněné bydlení do vlastního bytu, kde začal využívat terénní službu Podpora samostatného bydlení. Přesto nezačal bydlet sám hned: na žádost rodiny jsme mu pomohli nalézt spolubydlící – studentku. Po 1,5 roce soužití studentka odjela do zahraničí a náhradu se nalézt nepodařilo. Lukáš se definitivně ocitl v bytě sám a zjistil, jak moc mu to vyhovuje. Abychom ho co nejvíce podpořili a také zmírnili strach Lukášovy rodiny, zvýšili jsme frekvenci služeb. Asistentka se za Lukášem zastaví každý den. Lukáš je takto velmi spokojený a o svém novém životě chtěl natočit film. Protože to však neumí, pomohla mu asistentka k sestavení prezentace z fotek, kde jsou také bodově zdůrazněny důležité prvky, které spolupráci Lukáše s naší službou provázejí. 

PSB a zkušenosti s veřejně dostupnými službami - Dobrá praxe 2015

Při poskytování služby Podpora samostatného bydlení chceme, aby klienti žili opravdu jako ostatní dospělí lidé, to znamená aby si uměli obstarat své záležitosti i jinde. Jinými slovy – služba PSB není o tom, že asistent přijde a vše vyřeší, ale o tom, že naučíme klienta, jak to vyřeší sám (ať už se to týká nákupu, zdraví, oprav v bytě nebo čehokoli jiného). Proto i při poskytování sociální služby spolupracujeme a využíváme další běžně dostupné a zpoplatněné služby. Druhým důvodem pro takovou spolupráci je i to, že ne každý problém asistent vůbec vyřešit umí nebo smí. Neumíme přimontovat poličku, nesmíme ošetřovat otevřenou ránu a ani přímo podávat léky, neuneseme velmi těžký nákup a nemáme přístroje na vyčištění koberců. V naší prezentaci najdete stručný nástin toho, jaké dosavadní zkušenosti s kombinací naší služby a jiných služeb máme.

Rozdíly mezi Chráněným bydlením a Podporou samostatného bydlení - Dobrá praxe 2015

Často se nám stává, že se nás lidé ptají, jaké jsou rozdíly mezi dvěma našimi službami – Chráněným bydlením a Podporou samostatného bydlení. Rozhodli jsme se proto k tomuto tématu udělat jednoduchou prezentaci, která odpovídá na základní otázky o Podpoře samostatného bydlení a poukazuje i na hlavní odlišnosti od druhé služby. Pokud zde nenajdete odpovědi, které vás zajímaly, neváhejte kontaktovat náš tým a my vám vaše otázky rádi zodpovíme.